Még mindig homokszórásnak, homokfúvásnak hívják legtöbben az apró szemcsékkel történő felülettisztítást. Napjainkban a technológiai fejlődés és a környezetvédelmi irányelvek következtében leginkább a szemcseszórás elnevezés a legmegfelelőbb.
A tisztításhoz használt anyagok már főként mesterséges anyagok úgy, mint üveggyöngy, szén-salak (coal-slag), réz salak, szódabikarbóna…stb.
Cégünk száraz és vízbázisú homokfúvó berendezéssel is rendelkezik és a fenti felsorolt anyagok szinte mindegyikével végzünk tisztítást annak függvényében, hogy az adott feladatot tekintve melyik a legoptimálisabb megoldás.
A technológiáról röviden:
A hagyományos – száraz – homokfúvás során sűrített levegő és szilárd szemcse keverék, vizes homokfúvás esetén magasnyomású víz, szilárd szemcse, sűrített levegő, valamint korroziógátló folyadék (ahol szükséges) áramlik ki a homokszóró berendezés csövén. A feladat elvégzéséhez szükséges nagynyomású levegőt egy kompresszor szolgáltatja. A szilárd anyag (szemcse) és nagynyomású levegő, valamint vizes szórásnál víz keveréke a tartályból egy nagy kopássálóságú tömlőn kereszül jut a szabad levegőbe. A tömlő végét a tisztítandó felületre irányítva végzi a kezelő a munkafolyamatot. Az adott szóróanyag behatását a felületre meghatározza a szemcse formája, mérete és a keménysége, illetve a cső végének átmérője, alakja, vizes homokszórás esetén továbbá a víz és a szemcse keverékének aránya.
A szóráshoz használt anyagokat többféleképpen osztályozhatjuk. Az anyagok lehetnek:
- Természetes eredetű szemcsék: (kvarchomok, bazaltzúzalék, homok, csonthéjas gyümölcsmag-zúzalék)
- Mesterséges szemcsék: fémszemcsék, korund szemcsék, szilicium-karbid szemcsék, üveggyöngy, salak….)
Felhasználási területek
Fémfelületek
Homokfúvással leggyakrabban fémfelületek tisztítását végezzük, festékek, és oxidrétegek eltávolítása céljából, illetve bevonatolást megelőző felületérdesítés céljából. A homokfúvás nagy előnye, hogy nem hagy hátra, a későbbi felületbevonást befolyásoló vegyi anyagokat, nagyon jól tapadó érdes felületet eredményez.
Felhasználási példák:
- Hajótestek (aluminium, fém, üvegszál)
- Tartályok
- Csövek
- Gépjármű karosszériák, felépítmények, alvázak
- Fém, lemezfelnik, alufelnik
Kő, beton és tégla felületek
Kő és tégla felületek estében általános kültéri szennyeződések (kosz, korom, szmogfüst, mohásodás), és (festékek, anyagmaradványok) rétegeltávolításra alkalmazható a homokfúvás. Alkalmazható még felületek koptatására, antikolására, és dekorációs célokból is.
Felhasználási példák
- Graffiti eltávolítás
- Tégla tisztítás (pincék)
- Felfestés eltávolítás (pl. járda, úttest, stb)
- Térkő tisztítás
- Vakolat eltávolítás
- Szobrok, emlékművek restaurálása
- Síremlékek
Fa felületek
Szintén alkalmazható az eljárás felülettisztításra, festékek, lakkok rétegeltávolítására, antikolására.
Felhasználási példák:
- Faházak
- Lépcsők, teraszok, fa bútorok